P.Dobšinského 36/1094, Rimavská Sobota, 97901
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prehiadka Krakowa a soľnej bane vo Wieliczke – 2 dňový zájazd

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. deň - Krakow

 
Perla medzi poľskými mestami - historický Krakow, sa zaraďuje z pohľadu histórie a architektonických pamiatok medzi najbohatšie mestá v Európe. Už v roku 1978 bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

A keď ho navštívite, pochopíte prečo. Vyše 6 000 pamiatok, sústredených v jednom meste, skutočne „hovorí za všetko“. Krakow je i v súčasnosti centrom Malopoľského vojvodstva, ktoré spolu s Veľkopoľskom a Sliezkom tvorilo už na prelome 1. a 2. tisícročia prvý Poľský štát. Krakow bol jeho hlavným mestom do konca 16. storočia, no symbolom poľskej štátnosti je vlastne až dodnes. Prvý hrad bol na území Krakowa postavený okolo r. 800 na výšine nad riekou Wisla.

Vstúpil do dejín pod názvom WAWEL. Hradný komplex sa skladá z kráľovského paláca a baziliky – miesta korunovácií poľských kráľov. Mnohí z nich sú na tomto mieste aj pochovaní. Posledným pochovaným je poľský prezident Lech Kaczinski, ktorý zahynul v r. 2010 pri leteckom nešťastí. Výhodou pre turistov je, že prehliadku najvýznamnejších pamiatok mesta zvládnu pešo.

Hlavným námestím Krakowa je Rynek Glówny s množstvo gotických renesančných a barokových stavieb. Námestiu dominuje gotický Mariánsky kostol. Má dve veže, ktoré vznikli v rôznom období. Z tej vyššej - gotickej - sa každú hodinu ozýva trubač, ktorý podľa legendy varoval obyvateľov mesta pred Tatármi, za čo zaplatil životom.
 

2. deň - Wieliczka

 
Ďalšou zo zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO je unikátna soľná baňa vo Wieliczke. Je to skutočne svetový unikát. Patrí medzi najväčšie a najstaršie bane tohto druhu na svete. Soľ sa v nej začala ťažiť už v 13. storočí a bola vynikajúcim zdrojom príjmov kráľovského dvora. Zo zisku boli platení aj profesori Jagelovskej univerzity v Krakowe.

Ťažba skončila iba nedávno – v 90-tych rokoch 20. storočia. Bola finančne nerentabilná, a tak sa rozhodli využívať ju iba ako turistickú atrakciu. A určite sa to vyplatilo. Každoročne baňu navštívi priemerne 750 000 turistov z celého sveta. A verte, že tu je čo obdivovať. Podzemné jazierka so slanou vodou, ťažobné komory, banské stroje a zariadenia. No najmä výtvory baníkov – do soli vytesané očarujúce podzemné kaplnky so sochami a náboženskými reliéfmi.

Najunikátnejšou spomedzi nich je kaplnka patrónky baníkov soľných baní Sv. Kingy (Kunigunda = Kunhuta), patrónky Poľska a Litvy. Bola dcérou uhorského kráľa Belu IV. a manželkou poľského kráľa Boleslava Hanblivého. Nachádza sa v hĺbke 101 m. Osvetľujú ju lustre poskladané s kryštálov soli, takže máte dojem, že ste sa ocitli v paláci snehovej kráľovnej zo známej rozprávky. No a čo ešte dodať? Baňa je jednoducho zázrak, ktorý sa nedá slovami opísať, treba ju jednoducho vidieť...
 

Cena výletu

 
Cena od 50€/osoba

Cena za osobu sa odvíja od počtu účastníkov. Pri maximálnom vyťažení autobusu sa nemení.

V cene je zahrnuté: Doprava luxusným autobusom, ubytovanie s raňajkami, sprievodca
 
 
 
 
 

Budapešť – 1 dňový zájazd

 
 
 
 
 
 
Možnosť objednať sprievodcu

Zástavky na prehliadku:

1. Námestie hrdinov
2. Budínsky hrad /cestou cez Andášiho ulicu, Szechéni most/
3. Citadella /Vyhliadka na mesto/
4. Centrum /prípadne Shoping center Plaza/

Cena od: 12€/osoba

Cena za osobu sa odvíja od počtu účastníkov. Pri maximálnom vyťažení autobusu sa nemení.

V cene je zahrnuté: Doprava luxusným autobusom
 
 
 
 
 
 

Čarovná a krásna južná Morava 2 dňový zájazd

 
 
 
 
 
 
 
 

1. deň - Vinařstvi u kapličky v Zaječí

 
Tam kde sa točil film Bobule a Bobule 2.
 

Lednice – Zámok

 
Zámok Lednice sa nachádza v moravskej obci Lednice na pravom brehu rieky Dyje, približne 12 km východne od mesta Mikulov.

Zámok s rozľahlou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtenštajnovci a patrilo im takmer 700 rokov.

Dnešnú podobu získal zámok pri rozsiahlej rekonštrukcii z polovice 19. storočia v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku. Došlo tak k rekonštrukcii pôvodnej renesančnej stavby zo 16. storočia okolo ktorej bola už vtedy rozsiahla zahrada. Významnou úpravou prešiel zámok koncom 17. storočia, kedy bol barokovo upravený podľa plánov významného talianskeho architektaDomenica Martinelliho a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zámocká budova je veľmi bohato novogoticky zdobená.
 

Valtice

 
Prehliadka zámku, Národný Salón vín ČR

Vinárničky v meste
 

Mikulov

 
Prehliadka historického centra a zámku s vinárničkami.
 

2. deň - Velehrad

 
V obci sa nachádza najstaršie cisterciánske opátstvo na Morave a každoročne 5. júla je miestom konania národnej púte. Je najnavštevovanejším pútnickym miestom Českej republiky. V ľudovej tradícii je (mylne) stotožňovaná s hlavným strediskom Veľkej Moravy, Veligradom napriek tomu, že názov Velehrad sa prvýkrát objavuje až v listine olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1131.
 

Baťov kanál – plavba

 
Trasa: Strážnice – Skalica

Cena od: 45€ /osoba

Cena za osobu sa odvíja od počtu účastníkov. Pri maximálnom vyťažení autobusu sa nemení.

V cene je zahrnuté: Doprava luxusným autobusom, ubytovanie s raňajkami
 
 
 
 
 

Stovežatá Praha 3-dňový zájazd

 
 
 
 
 
 
 

Praha - Staromestká radnica – Orloj

 
Táto radnica určite neunikne Vašej pozornosti. Pred orlojom, ktorý patrí medzi svetové rarity sa každú hodinu schádzajú davy turistov. Pohyblivé figúrky – 12 apoštolov spolu s Kalendáriom obdivujú návštevníci bez ohľadu na vek. Hodinársky majster Hanuš, ktorý orloj vytvoril, bol na príkaz radných pánov oslepený. Staroměstská radnica pochádza zo 14. storočia. Budovu radnice zdobí veža, ktorej výška 69,5 metra poskytuje nádherný výhľad na staré mesto.
 

Staromestské námestie

 
Staromestské námestie patrí medzi najkrajšie námestia v Európe. Zdobia ho nádherné budovy: Kostol sv. Mikuláša, dom U kamenného zvona, Palác Golz-Kinských, ale hlavne rozprávkovo krásny Kostol P. Márie pred Týnom. Z opačnej strany vidno plejádu domov prevažne gotického a románskeho slohu. Medzi najkrajšie patria Štorchov dom, dom U Červenej líšky, dom U Ochsov a mnohé ďalšie.
 

Kostol P. Márie pred Týnom

 
Kostol má krásne zdobené členité vežičky a výrazný portál. V tomto kostole je pochovaný aj známy astronóm Tycho Brahe. Vstup je možný iba počas bohoslužieb
 

Karlov most

 
Medzi Malou Stranou a Starým mestom sa možno prejsť po nádhernom moste, ktorý nesie meno po kráľovi Karlovi IV. Tento most bol jediným prechodom cez Vltavu až do r. 1841. Z Malej Strany sa začína Malostranskou mosteckou vežou. Druhý koniec mosta zdobí Staromestká mostecká veža. Most je lemovaný mnohými vzácnymi sochami. Karlov most je miestom schôdzok umelcov, ale i zamilovaných.
 

Pražský hrad, Hradčany

 
Pražský hrad bol panovníckym dvorom, ktorý sa podarilo zachovať až do dnešných čias. Dnes je sídlom prezidenta Českej republiky. V areáli možno obdivovať Matyášovú bránu medzi prvým a druhým nádvorím, Obrazáreň (v zbierke sú obrazy aj od Tiziana, Tintoretta a Rubensa) a Kaplnku na druhom nádvorí. Po prechode do ďalšej časti Pražského hradu každého uchváti Katedrála sv. Víta. Sú tu aj menej nápadné, ale tiež zaujímavé pamiatky ako: Kráľovský palác, Zlatá ulička, Daliborka, či Biela veža.Turisticky atraktívna Zlatá ulička pripomna staré časy v podobe malebných a skutočne miniatúrnych domčekov, v ktorých sú v súčasnosti umiestnené rôzne obchodíky. Známou a často navštevovanou vežou je Daliborka, ktorá slúžila ak vezenie.
 

Národné divadlo

 
Národné divadlo je milovanou stavbou českého národa. Dobrovoľné zbierky dali vzniknúť divadlu hneď dvakrát. Prvá stavba vyhorela tesne pred otvorením divadelnej scény v r. 1881. Vďaka štedrosti celého národa sa podarilo budovu zrekonštruovať a otvoriť už v r. 1883. Pri príležitosti otvorenia Národného divadla v r. 1881 skomponoval operu Libuša.

Cena od: 65€ /osoba

Cena za osobu sa odvíja od počtu účastníkov. Pri maximálnom vyťažení autobusu sa nemení.

V cene je zahrnuté: Doprava luxusným autobusom, ubytovanie s raňajkami
 
 
 
 
 

Prehliadka koncentračného tábora v poľskom Osvienčime

 
 
 
 

Oświęcim (Osvienčim) koncentračný tábor – svetové dedičstvo UNESCO

 
Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau v Osvienčime, sa stal v celom svete symbolom teroru, masového vraždenia a holokaustu. Viac ako päť rokov vzbudzoval pocit hrôzy, slúžil ako nástroj genocídy ľudí z celej Európy, hlavne Židov a Rómov, obyvateľov rôznych štátov a vojnových zajatcov. Dnes je pietnym miestom, pamätmíkom obetiam násilia a múzeom v pôvodných priestoroch táborov Auschwitz a Birkenau. Prehliadka, 2-4hod., väzenských barákov a táborových zariadení ukázuje táborový život, utrpenie i smrť väzňov a predmety, ktoré sa po nich zachovali.

Samozrejme vám vieme objednať vstup a zabezpečiť aj sprievodcu.

Cena od: 27€ /osoba

Cena za osobu sa odvíja od počtu účastníkov. Pri maximálnom vyťažení autobusu sa nemení.

V cene je zahrnuté: Doprava luxusným autobusom, sprievodca, vstupné